Jak si vybrat regálovou sestavu?

Skladové regály se nejčastěji umisťují do dílen, garáží, skladů i kanceláří. Pro tyto účely hraje většinou důležitější roli funkčnost a nosnost oproti běžným interiérovým regálům. Při jejich výběru se proto zamyslete, co do polic budete odkládat a kde budou umístěny. Podle toho můžete výběr zúžit dále podle materiálu, počtu polic i nosnosti.

Kovové regály se mohou komaxitovat do mnoha odstínů barev RAL

S čím začít

Umístění

Regálové soustavy jsou poměrně univerzální záležitostí. Můžete s nimi zpřehlednit dílnu, zorganizovat sklep nebo je využít na vystavování zboží. Konkrétní umístění hraje proto důležitou roli především co do materiálu a rozměrů. Do domácností se spíše hodí regály a poličky, které lze využít v kuchyni nebo třeba v dětských pokojích na hračky. Do dílen a garáží se spíše pořizují bytelnější kovové či dřevěné varianty. Pokud se v místě objevuje vyšší vlhkost, raději sáhněte po plastu či kovu s antikorozní ochranou, dřevěným policím by vlhké prostředí nemuselo svědčit.

Primární využití

Neopomenutelnou položkou výběru je využití regálu. Pořizujete soustavu na odkládání těžkého nářadí, pneumatik a jiné dílenské výbavy? Pak se zaměřte na dostatečně nosné a snadno omyvatelné provedení. Na archivaci dokumentů a uskladnění zboží pro vás bude důležitá úspora místa i jednoduchá montáž. Pro takové účely vybírejte spíše vyšší modely s větším počtem poliček.

Důležité parametry

Výška

Počet a rozmístění polic ovlivňuje výška regálu. Nejprve si proto spočítejte, jak vysoko můžete police umístit v závislosti na využití. Do skladů, archivů i knihoven jde především o to, aby soustava pojala co nejvíce kusů, tedy byla co nejvyšší. Naopak pro domácí využití, kdy potřebujete pohodlný přístup do všech polic, volte takovou výšku, kdy nebudete potřebovat schůdky. Nejčastější rozměry domácích regálů se pohybují mezi 180–200 cm.

Skladové regály mohou být i 8 metrů vysoké

Šířka a hloubka

Vybraný regál by vám pochopitelně neměl překážet v průchodu a omezovat při práci. Pro méně prostorné místnosti si vystačíte s hloubkou 30–40 cm. Mezi standardní rozměry poté patří 45–50cm hloubky. 60cm sestavy poskytnou největší úložnou plochu, počítejte však s větší prostorovou náročností. Šířka se obvykle pohybuje okolo jednoho metru. Regály lze samozřejmě řadit také vedle sebe podle dostupné plochy stěny.

Nosnost

Nosnost udává, kolik rovnoměrně rozložené váhy police unese. Na trhu se setkáte s různými hodnotami od 25 do 500 kg. Záleží tedy na hmotnosti uložených věcí, podle kterých vybírejte požadovanou nosnost. Tu ovlivňují kromě materiálů i výztuhy polic. Regály do skladů by měly pojmout stovky kilogramů, v domácnosti si většinou vystačíte s policemi do 130 kg.

Materiál zásadně ovlivňuje nosnost. 4policová varianta z kovu unese i 300 kg, stejný model z plastu většinou okolo 25 kg na jednu polici.

Na co se zaměřit

Materiál

Na výběr máte ze tří základních materiálů: kov, dřevo a plast. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Dřevo a kov jsou podstatně bytelnější s vyšší nosností. Často se oba typy kombinují, kdy je do odolného kovového rámu vsazena dřevěná odkládací plocha. Z kovu se na výrobu běžně používá pozinkovaná ocel, na dřevo obvykle masiv, tvrzená dřevotříska (HDF) nebo dřevovláknitá deska (MDF). Plastové regály se vyrábí z polypropylenu, díky čemuž jsou odolné proti vlhkosti a snadno přenositelné. Nejsou však vhodné do prostředí s dlouhodobě mrazivými teplotami.

Skladové regály lze využít také v komerčním sektoru v obchodech i skladech

Počet polic

Správně zvolené rozvržení polic vám může pomoci dobře zorganizovat uložené předměty i usnadnit jejich hledání. Rozhodněte se, zda využijete spíše více stejně velkých polic, nebo by se vám pro objemnější položky hodila i jedna rozměrnější plocha. Nejčastěji mívají regály 3–5 polic, kdy v případě šroubovacího provedení můžete ještě pohybovat s výškou desky a přizpůsobovat ji tak uskladněným věcem. Maximální počet polic bývá i více než 9. Takové provedení je obvykle doplněno o plastové boxy na nářadí.

Druh konstrukce

Kromě klasického provedení se běžně setkáte také s nástěnnými variantami, které se upevňují na zeď. Takový druh konstrukce se může hodit při práci, kdy není třeba se ohýbat pro uložené nářadí, vše je na dosah ruky. Za nástěnné regály považujeme takové, které jsou celou plochou umístěny na stěně. Prostor na podlaze pod nimi je tedy volný. Některé především vyšší regály se totiž ještě ukotvují šrouby o stěnu, nejedná se však o nástěnné provedení v pravém slova smyslu. Větší výběr nástěnných regálů naleznete v sekci organizéry.

Typy montáže

Skladové regály rozdělujeme podle typu sestavování na šroubovací a zásuvné. U šroubovacích regálů montujeme jednotlivé police ke čtyřem nohám pomocí šroubů. U takových konstrukcí je velkou výhodou výšková stavitelnost polic. Nohy regálů jsou děrované, a to v určitých pravidelných rozestupech mezi sebou. Police tak lze upevnit v různém rozestupu od sebe.

Regály lze dále doplnit i závěsný drátěný systém

Oproti tomu u zásuvných regálových sestav se police zasouvají do bočnic (nohy regálů). Sestavování bude pochopitelně podstatně rychlejší bez nutnosti využití nářadí. Takové provedení je vhodnější do skladů a obchodů. Pro domácí podmínky se může spíše hodit šroubovací verze, která bývá i cenově dostupnější.

Skladové regály můžete dále doplnit další dílenskou výbavou jako boxy na nářadí nebo zásuvkovými stoly.

Do některých sestav je možné pořídit přídavné regály, tedy takové, které nestojí samostatně a připevňují se k základnímu regálu. Tyto přídavné desky lze dokoupit zvlášť a namontovat ke stávající konstrukci. Možnost dodatečné montáže si však ověřte u daného modelu.